Czy warto czynnie brać udział w Turnieju Klas?
Turniej Klas – zbiór różnych zadań, aktywności, konkursów dla wszystkich uczniów naszej szkoły, w których nie zawsze chętnie bierzecie udział… A jednak przy odrobinie wysiłku i zaangażowania całej klasy, można cieszyć się z uzbieranych punktów, tak jak klasa 4C wraz z wychowawcą p. Iwoną Bartecką, we środę 30 października 2024roku.
Systematyczny udział w ubiegłorocznym Turnieju Klas, ówczesnej klasy 3C, zaowocował całodniowymi, legalnymi „wagarami” z atrakcjami sponsorowanymi przez szkołę.
„Wagary” wprowadziły nas w historię, ale z nioczekiwanej strony.
Na Wolnym Dziedzińcu urzędu miasta obejrzeliśmy wyjątkową wystawę - w całości poświęconą herbowi Poznania.
Wielu z Was pewnie wie, że na herbie znajdują się święci Piotr i Paweł, ale dlaczego to właśnie Paweł zajmuje ważniejsze heraldycznie miejsce? Wystawa nie tylko odpowiada na to pytanie, ale również przybliża fascynującą historię naszego najważniejszego znaku.
Ekspozycja składa się z 21 plansz podzielonych na 7 sekcji dotyczących kolejno: historii herbu Poznania, jego budowy, patronów miasta, orła Królestwa Polskiego, symboliki muru miejskiego, kluczy św. Piotra oraz korony miasta stołecznego.
Dzięki wystawie poznaliśmy pochodzenie herbu Poznania, bogatą symbolikę, a także jego skomplikowane dzieje.
Autorem i pomysłodawcą wystawy "Poznaj herb Poznania" jest Aleksander Bąk, heraldyzer oraz weksylograf, syn Jerzego Bąka - poznańskiego artysty-plastyka i architekta wnętrz, twórcy obecnej formy herbu.
Następnie przenieśliśmy się w realia starożytnego Rzymu. W kinie w Starym Browarze obejrzeliśmy film pt: „Quo Vadis” oparty na powieści Henryka Sienkiewicza. Przenieśliśmy się w czasy cesarza Nerona, ukazujący prześladowania wczesnych chrześcijan oraz niezwykłą moc miłości i nadziei.
Powrotem do teraźniejszości było delektowanie się słodkościami.
Jest zatem tylko jedna odpowiedź na postawione na początku pytanie – WARTO!!!