m   We wtorek 21 marca 2023r. w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale też Dzień Wagarowicza uczniowie klasy 2C z wychowawcą p. Iwoną Bartecką „uciekli’’ ze szkoły.

   Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zawsze przypada 21 marca. Niestety nie oznacza to, że od tego dnia można się spodziewać znacznej poprawy pogody i wyższych temperatur. W tym roku pogoda za oknem nie pokrywała się z kalendarzową porą roku, było pochmurnie i chłodno, ale jednak ten dzień można potraktować jako symboliczne zakończeniem zimy. Spacer po lasku marcelińskim w poszukiwaniu oznak wiosny i tak był przyjemniejszy niż siedzenie w ławkach szkolnych.

  Z przesileniem wiosennym związane są różne zwyczaje. Jednym z symboli jest Marzanna. Jej utopienie w rzece lub spalenie symbolizowało odejście zimy, ale dziś ten zwyczaj jest rzadziej praktykowany.
Obecnie topienie Marzanny, wywodzące się z czasów dawnych Słowian, może wydawać się nieco okrutne i mało ekologiczne, ale można to oczywiście zrobić z humorem i bez szkody dla środowiska. Zamiast udać się nad rzekę, wybraliśmy się do parku trampolin (Jump Areny), w którym to my – Marzanny, z uśmiechami na twarzy, „topiliśmy się” w strugach własnego potu, skacząc, biegając, żegnając zimę.

  Śmierć Marzanny zgodnie z ludowymi wierzeniami była oznaką budzącej się do życia po zimie przyrody i zwiastowała początek wiosny. Tego dnia uczniowie klasy 2C obudzili się z zimowego letargu i rozpoczęli ostatnią prostą w zdobywaniu wiedzy przed wakacjami.

Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty